Kredītkarte

Ar kredītkarti iespējams iepirkties gan veikalā, gan interneta vidē, un no bankas kartes ir iespēja noņemt skaidru naudu jebkurā no bankomātiem. Katram klientam ir individuāla aprēķināta konkrēta naudas summa jeb kredītlimits, kuru banka ļauj aizņemties. Tā ir atkarīga no vairākiem faktoriem, bet par pamatu tiek ņemta klienta ikmēneša oficiālie ienākumi un kredītu vēsture. Aizņēmumu banka piešķir atkārtoti, ja katru tekošo periodu tiek atdota minimālā aizņēmuma summa. Par kredītu tiek noteikti procentu maksājumi, kas svārstās no 10% līdz 30%. Protams, šī likme ir lielāka salīdzinot ar ilgtermiņa kredītiem, bet zemāka kā ātro kredītu procentu likmes. Tajā pašā laikā par kredītkarti banka aprēķina arī mēneša vai gada maksu, kas variē līdz 10 eiro mēnesī jeb 10 un var sasniegt pat 400 eiro gadā atsevišķās kredītiestādēs.

Kredītkartes un ātro kredītu būtiskākā atšķirība ir to atdošanā. No kredītkartes paņemto aizņēmumu iespējams atgriezt dalītu maksājumu posmos (līdzīgs princips līzingam), atmaksājot noteiktu aizdevuma daļu katru mēnesi (apmēram 5% līdz 10%) vai arī, veidojot brīvo grafiku, kurā kartes turētājam personīgi ir iespēja veidot savus ikmēneša maksājumus. Šajā gadījumā ir nepieciešams vienoties ar kredītiestādi par datumu, kurā visi naudas līdzekļi būs atdoti. Ja atdošanas termiņs ir palaists garām, tiek aprēķināti soda procenti.

Kredītkartes Latvijā

Internacionālajā standartā ISO7810 ir paredzēts, ka jebkurai kredītkartei nepieciešams ietilpt konkrētos apjomos – 85,60 mm x 53,98 mm, toties kredītkartes izvietojumam un atspoguļotajai informācijai jābūt izvietotiem pēc ISO7812 standartiem. Abi augstākminēto standarti izveidoti ar mērķi norēķināties jebkurā pasaules vietā, izmantojot karšu termināļus un, protams, izņemt skaidros naudas līdzekļus bankomātos. Šobrīd Latvijā iespējams saņemt lietošanai vairāku veidu kredītkartes, piemēram Visa, AmericanExpress un MasterCard. Ikviens karšu veids iedalās vēl sīkāk un tiek apzīmēts ar Professional, Platinum, Gold un citos, banku veidotos papildinājumos. Ar katru augstāku līmeni klients iegūst lielāku aizņēmuma apjomu savai kredītkartei. Lai saņemtu tiesības izmantot pašu augstākā kredītlimita karti, tās turētājam pēc nodokļu nomaksas konta limita pieaugumam katru mēnesi jāsasniedz 3000 eiro.

Kredītkartēm tiek veidotas lojalitātes programmas, kā arī piešķirtas vairākas atlaides dažādos veikalos, restorānos un pakalpojumu sniegšanas vietās. Kredītiestādes mēdz piedāvāt bonusā kredītkartēm ceļojumu apdrošināšanu, kas bieži noder atrodoties ārpus dzimtās valsts. Augstākā līmeņa kartēm bankas ik pa laikam piedāvā bezprocentu jeb pozitīvos periodus, kuros kartes turētājam, paņemot aizdevumu uz vienu vai vairākiem mēnešiem, netiek aprēķināti ikmēneša procenti, un, ja līdzekļi netiek laikā atlikti atpakaļ, kredītiestāde aprēķina pamata procentu likmi, par kuru slēdz vienošanos ar tās turētāju jau līguma parakstīšanas laikā. Par piemēru, ja aizņēmējam tiek nodota lietošanai bezprocentu kredītkartekarte, kurā viņš saņem kredītā, teiksim, 500 eiro un laikā atliek atpakaļ 200 eiro, tad procenti neatkarīgi no tā būs aprēķināti no kopējās saņemtās kredīta summas jeb 500 eiro. Procenti aprēķins notiek līdz periodam, kad viss kredītiestādes aizdotais kredīts ir atmaksāts.